GPP Ekologia
Menufacebook

aktualności

23.01.2019 - Dzień bez opakowań foliowych


Dziś w Polsce obchodzimy dzień bez opakowań foliowych!

Jednym z najczęściej używanych opakowań foliowych jest torebka na zakupy. Produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę a służy nam średnio przez 20 minut (tyle co droga do domu) do tego rozkłada się blisko 400 lat!!! Średnio na jednego Polaka przypada 490 szt. foliówek, w porównaniu do Fina czy Duńczyka on w ciągu roku zużywa tylko 4 szt.
Niestety większość z nich trafia po naszym użyciu na wysypisko lub do oceanu, gdzie przyczyniają się do ginięcia ptaków i morskich ssaków. Wiele zwierząt myli kawałki rozdrobnionego plastiku z pokarmem, np. żółwie morskie połykają je jako "meduzy", ale nie są w stanie ich przetrawić i giną. Większość zwierząt, torby foliowe traktuje jako część przyrody, która staje się dla nich śmiertelną pułapką.

Lecz nie tylko dla zwierząt są szkodliwe, dla nas ludzi również. Dryfujący w wodach plastik podlega rozpadowi pod wpływem światła, które rozdrabnia je na kawałeczki tzw. mikrodrobiny, ich mały rozmiar sprawia, że są połykane przez organizmy i mogą przedostać się do łańcucha pokarmowego. Dodatkowo opakowania foliowe przyczyniają się do powodzi, blokując odpływ rzek.
Żeby zminimalizować ilość wprowadzanych codziennie na rynek na całym świecie foliówek, coraz więcej krajów decyduje się na ograniczenia prawne w ich dystrybucji:
- Władze Delhi, stolicy Indii, za złamanie zakazu używania toreb foliowych i opakowań z polietylenu, wprowadziły karę do 5 lat pozbawienia wolności i 100 tys. rupii grzywny (ok. 6 tys. zł);
- Zakaz dystrybucji "jednorazówek" jest w m.in Australii, na Alasce, Japonii, Korsyce, Mauritiusie, Nowej Zelandii, RPA, Włoszech, Francji oraz Kalifornii;
- Podatek za torebki jest w Irlandii, Danii, Bułgarii i na Słowacji;
- A w Niemczech, Węgrzech, Portugalii i Holandii przedsiębiorcy naliczają za torebki opłaty.
W Polsce od 2018 roku pobierana jest opłata recyklingowa w wysokości 0,20 zł za jedną sztukę torby powyżej 15 do 50 mikronów.

Zatem jak możemy się przyczynić do zmniejszenia zanieczyszczenia naszego środowiska?!

- używając torby papierowej? Produkcja torby papierowej jest bardziej energochłonna, mocniej zanieczyszcza wodę (przez chemikalia i atrament) oraz uszczupla drzewostany
- używając torby biodegradowalnej? Też nie do końca, np.: połączona skrobia z polietylenem rozpada się w pył krążący w powietrzu lub wodzie. Globalne zastąpienie plastikowych reklamówek - biodegradowalnymi, miało by wpływ na zapotrzebowanie terenów pod monouprawy (ziemniaków, kukurydzy) co przyczyniłoby się do wycinek lasów lub wysiedleniem ludności.
- wielorazowe torby? ZDECYDOWNIE TAK! torba płócienna? pleciona siatka? koszyk? plecak? modna chusta? TAK, TAK, TAK! torba wielorazowa z tworzywa sztucznego? Też TAK, każda z nich ale pod warunkiem, że będzie towarzyszyć nam w sklepie na stałe.

Dodatkowo, powstają już pierwsze sklepy "bezopakowaniowe" w których produkty możemy nabyć na wagę we własnych lub wypożyczonych za kaucją pojemników.

Dodatkowo z ciekawostek, z komunikatu Komisji Europejskiej wynika, że:
*Od lat 60-tych XX w. światowa produkcja tworzyw sztucznych wzrosła dwudziestokrotnie, osiągając 322 mln t w 2015 r. Przewiduje się, że w ciągu kolejnych dwudziestu lat liczba ta jeszcze się podwoi.
*W UE do oceanów trafia co roku od 150 000 do 500 000 t odpadów z tworzyw sztucznych (500000 ton plastiku = 66000 śmieciarek)
*Szacuje się, że około 80 % odpadów morskich to tworzywa sztuczne
#zmienmynawyki #dlaPlanety #jestemeko #segregujeodpady #pojedynastesegreguj #dzienbezopakowanfoliowych#ekologia #dbamoziemie #eko

zdjęcia

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Stowarzyszenie GPP Ekologia, ul. Aleje Jerozolimskie 155 lok 52, 02-326 Warszawa. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję
Do góry