GPP Ekologia
Menufacebook

aktualności

16.05.2023 - Ustawa implementująca Dyrektywę SUP podpisana przez Prezydenta


Ustawa implementująca Dyrektywę SUP podpisana przez Prezydenta
W dniu 27.04.2023r. Prezydent podpisał tzw. Ustawę Plastikową, która wdraża w Polsce przepisy Dyrektywy Single-Use Plastic (SUP).
Wśród głównych zmian można wskazać m.in.:

  • zakaz stosowania niektórych opakowań i produktów z plastiku (np. plastikowych sztućców, talerzy, patyczków higienicznych, styropianowych kubków i opakowań na żywność),
  • dodatkowe obowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze związane z dystrybucją opakowań zawierających plastik,
  • obowiązek użycia surowców wtórnych (recyklatu) w butelkach PET do 3 litrów,
  • nowe opłaty, które będą pobierane od konsumentów i niektórych przedsiębiorców,
  • konieczność uzyskania/aktualizacji wpisu w systemie BDO dla podmiotów wprowadzających produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, oferujących opakowania i kubki objęte opłatą.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkami, m.in.: z dniem 1 lipca 2024 wejdą w życie przepisy dotyczące zapewnienia dostępności opakowań alternatywnych oraz obowiązku wprowadzenia do obrotu napojów w jednorazowych butelkach z tworzyw sztucznych wraz z przymocowaniem na stałe do tych butelek zakrętek i wieczek.
O terminach szkoleń związanych z nadchodzącymi zmianami wynikającymi z Ustawy Plastikowej "Single-Use Plastic" będziemy informować na bieżąco poprzez naszego Facebook"a, w związku z czym zachęcamy do polubienia i śledzenia naszej strony!

zdjęcia

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Stowarzyszenie GPP Ekologia, ul. Aleje Jerozolimskie 155 lok 52, 02-326 Warszawa. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję
Do góry