GPP Ekologia
Menufacebook

aktualności

01.04.2019 - Zasady sergregacji odpadów


Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadza ona znaczną różnicę między cenami za odbiór śmieci posegregowanych i zmieszanych.

Rada gminy może przyjąć nawet dwukrotną wysokość maksymalnej stawki opłaty za nieselektywne gospodarowanie niż za odpady posortowane. Podwyższonych opłat nie da się uniknąć, właściciele, którzy złożyli deklarację o sortowaniu a oddawać będą jedynie zmieszane to firma odbierająca odpady powiadomi o niewypełnieniu obowiązku gminę, przez co ceny wzrosną kilkukrotnie.

Zacznijmy od początku, skąd te zmiany? Otóż Unia Europejska w ramach gospodarki obiegu zamkniętego wyznaczyła wymogi poziomu odzysku odpadów. Polska by im sprostać musi efektywniej rozwinąć selektywną zbiórkę odpadów. Tym samym przyjęła nowe zasady m.in. system 5-frakcyjny.

Dlatego od nowego roku do dotychczasowych trzech pojemników doszły dwa nowe. Zatem podział jest następujący: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji oraz zmieszane. Stary 3-frakcyjny system będzie obowiązywał dopóki nie pojawią się w altankach nowe dwa pojemniki.
Rozporządzenie ministra środowiska wprowadziło kolorystykę pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych:
papier - kolor niebieski,
szkło - kolor zielony,
metal, tworzywa sztucznych i opakowania wielomateriałowe - kolor żółty,
odpady zmieszane - kolor czarny,
bio - kolor brązowy,
i dodatkowo odpady zielone - kolor szary, (zbierane od marca do listopada)

Przykładowe stawki za odbiór odpadów to np. w Tychach - obecnie 12 zł w przypadku odpadów segregowanych i 20 zł niesegregowanych. Zgodnie z nowymi zasadami, ta różnica wzrośnie do 18 złotych, a opłata za odbiór nieposegregowanych odpadów wyniesie 32 zł od osoby miesięcznie.

zdjęcia

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Stowarzyszenie GPP Ekologia, ul. Aleje Jerozolimskie 155 lok 52, 02-326 Warszawa. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję
Do góry